Mini-sorozatunk első részében a kábelekről beszéltem és adtam pár tanácsot, ma a második részben nézzük meg, hová dughatjuk a tyúkbeleket.
Hálózati eszközök
Arra most nem térnék ki, hogy minden gépben, amit LANra akartok vinni legyen hálózati kártya, mer' ez ugye alap. :) A legtöbb gépen ez már alaplapra integrált, itt csak arra kell figyelni, hogy a BIOS-ban engedélyezve legyen. Szóval a kábel egyik vége ide megy.
Alapvetően 3 hálózati eszközt próbáltam már LANon, ezek a következők:
SWITCH
Az egyik legjobb cucc LANra, mivel nem kell konfigurálni, csak áramot adsz neki, bedugod a kábeleket és már megy is a hálózat. Kis ledekkel jelzi is, hogy be van-e dugva rendesen (ha rossz a kábel, vagy nincs bedugva nem világít) és villogással jelzi, ha folyik a folyam. Nincs benne tűzfal, nem tud internetet megosztani, de ugye ezen a blogon csak OFFLINE (internet nélküli) LAN-os játékok vannak, szóval nekünk a legjobb megoldás. Az esetek 90%-ban mi switchet használunk.
Van belőle 5, 8 (lásd képen), 16 portos (ilyeneket használtam), de vannak természetesen belőle 32/64 portos monszterek is.
HUB
A switchtől "értelmiségileg egyel gyengébb" modell, mondjuk játszottunk már ilyenen is minden gond nélkül. A "gyengébb" alatt azt értem, hogy más módon működik, a switch inteligensebb.
Ebből is van 4, 8, 16, 24 portos, de lényegében a switch és a router népszerűbb. Nálam amúgy egy olyan 16 portos HUB járt, amiben aktív ventillátoros hűtés volt, valamint még érdemes megjegyezni, hogy a HUBok uplink-elhetőek, azaz egy HUBba tovább lehet kötni egy másik HUB-ot, switchet, modemet, routert, stb. (ilyet switch esetében nem láttam)
ROUTER
Ha "értelmiségi sorrendben" nézzük a hálózati eszközöket a (vezetékes) router áll a csúcson. Bár típustól függ, de alapból elmondható, hogy mindegyik internetmegosztásra lett kitalálva (internetet a WAN portba kell dugni), beépített tűzfal van benne és komoly hálózati beállításokat lehet benne csinálni (megosztások, letiltások, szűrések, csoportok, stb), emiatt kezdő LANosoknak nem ajánlom.
A fenti eszközök viszonylag olcsón beszerezhetők, pl. a hardverapro.hu-n most láttam 24 portos switchet 3000-ért... (mondjuk csajok nélkül, sajnos)
A következő részben néhány Windows beállítást mutatok meg; legtöbben itt véreznek el, amikor a hálózatról van szó. Remélhetőleg segítségetekre lesz. :)